Vrátiť sa do srdca » Všetky kategórie » Zdravie » Ako sa zbaviť vertiga? Pozrite sa na to komplexne

Ako sa zbaviť vertiga? Pozrite sa na to komplexne

Doba čítania: 5 minút/y
mladý muž s hnedými vlasmi si drží hlavu lebo sa mu točí hlava a trápi ho vertigo

Závraty, točenie hlavy, pocit neistoty… Trpíte vertigom a neviete si s ním rady? Zistite, čo sa skrýva za týmto častým problémom, aké sú najnovšie možnosti diagnostiky a ako si môžete účinne pomôcť pomocou liekov, špeciálnych cvičení či úpravou životného štýlu. Získajte kontrolu nad svojím vertigom a vráťte sa k aktívnemu životu!

Tento článok má iba informatívny charakter a neslúži ako náhrada odbornej lekárskej rady. Ak trpíte závratmi či inými príznakmi vertiga, vždy je nevyhnutné vyhľadať osobnú konzultáciu s kvalifikovaným lekárom. Ten jediný dokáže na základe dôkladného vyšetrenia určiť presnú príčinu vašich ťažkostí a nastaviť optimálnu liečbu na mieru.

Vertigo: Keď sa svet nekontrolovateľne točí

Predstavte si, že jedného dňa vstanete z postele a zrazu máte pocit, akoby sa celá izba začala otáčať. Cítite sa neisto, možno vám je na vracanie a neviete, čo sa deje. Ak ste zažili niečo podobné, pravdepodobne poznáte nepríjemné príznaky vertiga.

Vertigo je typ závratu, pri ktorom máte ilúziu pohybu – buď vášho tela voči okoliu alebo okolia okolo vás. Nejde o bežnú malátnosť či točenie hlavy, ale o veľmi intenzívny pocit rotácie, ktorý môže trvať sekundy až hodiny a výrazne zasahovať do každodenného fungovania.

„Počas záchvatu vertiga som sa cítila, akoby som sedela na kolotoči, ktorý sa nekontrolovateľne točí. Bolo to desivé, nevedela som, čo mám robiť,“ opisuje svoju skúsenosť 35-ročná Martina.

Čo sa deje vo vnútornom uchu pri vertigu?

V mnohých prípadoch je na vine ochorenie vnútorného ucha, konkrétne orgánu rovnováhy, nazývaného vestibulárny aparát. Ten neustále monitoruje polohu a pohyby hlavy a posiela signály do mozgu, aby udržal rovnováhu a stabilný obraz.

Najčastejšou príčinou vertiga je benígne polohové paroxyzmálne vertigo (BPPV). Pri BPPV sa malé kryštáliky uhličitanu vápenatého, nazývané otolity, uvoľnia zo svojho miesta vo vnútornom uchu a putujú do polkruhovitých kanálikov. Tam dráždením receptorov vyvolávajú falošný pocit pohybu a točenia.

„BPPV postihuje najmä starších ľudí, ale môže sa vyskytnúť v akomkoľvek veku. Spúšťačom býva prudký pohyb hlavy, napríklad pri vstávaní z postele či otáčaní na bok,“ vysvetľuje MUDr. Peter Novák, špecialista na vestibulárne poruchy.

Iné príčiny vertiga

BPPV však nie je jedinou možnou príčinou. Vertigo môžu spôsobovať aj iné ochorenia vnútorného ucha a rovnovážneho nervu:

  • Vestibulárna neuritída/labyrintitída – vírusový zápal rovnovážneho nervu alebo celého vnútorného ucha (labyrintu), často v nadväznosti na prekonanú infekciu horných dýchacích ciest.
  • Meniereova choroba – ochorenie vnútorného ucha, pri ktorom dochádza k hromadeniu tekutiny v labyrintoch. Okrem náhle vzniknutého vertiga sa prejavuje aj kolísavou poruchou sluchu, hučaním v uchu a pocitom tlaku v uchu.
  • Nádor sluchového nervu (akustický neuróm) – nezhubný nádor, ktorý svojím rastom utláča sluchový a rovnovážny nerv. Vertigo býva spojené s postupnou stratou sluchu na postihnutej strane.

Spúšťačom vertiga môže byť aj migréna, pri ktorej dochádza k dráždeniu vestibulárnych dráh počas neurologického záchvatu.

Vertigo sa môže objaviť aj po úrazoch hlavy či pri niektorých ochoreniach centrálnej nervovej sústavy (mozočkové infarkty, roztrúsená skleróza, Parkinsonova choroba). Rizikovým faktorom sú aj niektoré lieky, napríklad antibiotiká či chemoterapeutiká.

Ako sa vertigo diagnostikuje?

Ak sa u vás objavia príznaky vertiga, je dôležité vyhľadať lekársku pomoc. Všeobecný lekár vás zväčša odošle k špecialistovi – neurológovi alebo otolaryngológovi.

Lekár najprv zhodnotí vaše subjektívne ťažkosti a vykoná objektívne vyšetrenie. To zvyčajne zahŕňa:

  • Test zrakovej ostrosti a pohybov očí
  • Rombergov test rovnováhy
  • Hodnotenie sluchu
  • Neurologické vyšetrenie

Na spresnenie diagnózy a vylúčenie iných príčin sú potrebné ďalšie špeciálne vyšetrenia:

  • Elektronystagmografia (ENG) – sleduje sa pohyb očí pri rôznych polohách a stimuloch, čo pomáha zistiť, ktorá časť rovnovážneho systému je postihnutá.
  • Testy evokovaných potenciálov (VEMP) – monitorujú aktivitu vnútorného ucha a mozgového kmeňa pomocou elektród, čo pomáha identifikovať stranu postihnutia.
  • CT/MRI vyšetrenie – zobrazí prípadné štrukturálne zmeny vnútorného ucha a mozgu, ako nádory, cievne poruchy či zápalové ložiská.
  • Kalorický test – stimulácia jednotlivých labyrintov teplom/chladom na posúdenie rozdielu v ich reaktivite.

Lieky, ktoré pomáhajú zvládať príznaky vertiga

Akútne vertigo je nepríjemné a často vyčerpávajúce. Cieľom medikamentóznej liečby je utlmiť jeho sprievodné príznaky ako nevoľnosť, vracanie a poruchy stability:

  • Antihistaminiká (prometazín, meklizín) – blokujú histamín ako mediátor nevoľnosti a tlmivo pôsobia aj na centrálnu nervovú sústavu. Pomáhajú najmä pri kinetózach a BPPV.
  • Anticholinergiká (skopolamín, difenhydramín) – blokujú receptory pre acetylcholín, čím znižujú aktivitu neurónov rovnovážneho systému a tým aj príznaky vertiga.
  • Benzodiazepíny (diazepam) – Majú centrálny anxiolytický a tlmivý efekt, vďaka čomu dokážu vertigo rýchlo potlačiť. Používajú sa však len krátkodobo pre riziko návyku.
  • Antiemetiká (metoklopramid, tietilperazín) – Pôsobia proti nevoľnosti a vracaniu pri vertigu, pravdepodobne ovplyvnením aktivity receptorov pre dopamín a serotonínu.

Pri ich užívaní je nutné počítať s možnými vedľajšími účinkami ako únava, sucho v ústach, rozmazané videnie či poruchy rovnováhy. Mali by sa užívať iba pod dohľadom lekára a v indikovaných dávkach.

V prípade BPPV je farmakoterapia iba podpornou liečbou. Hlavným pilierom terapie sú špeciálne rehabilitačné cvičenia.

Brandt-Daroffove cvičenia a Epleyov manéver

Cieľom cvičení je presunúť uvoľnené otolity z polkruhovitých kanálikov naspäť do predsiene vnútorného ucha, kde nebudú spôsobovať falošný pocit pohybu.

Brandt-Daroffove cvičenia sú zostavou opakovaných polôh hlavy a trupu, ktoré môže pacient vykonávať sám doma:

  1. Sadnite si vzpriamene na posteľ s nohami na zemi.
  2. Ľahnite si na ľavý bok tak, aby hlava zvierala s horizontálnou rovinou uhol 45 stupňov. Zotrvanajte v tejto polohe 30 sekúnd (alebo kým neodoznejú príznaky).
  3. Vráťte sa do sediacej pozície a zotrvajte ďalších 30 sekúnd.
  4. Zopakujte ten istý manéver na pravom boku.
  5. Tento cyklus polôh opakujte 3-5 krát, minimálne 2-krát denne.

Video inštruktáž Brandt-Daroffovho cvičenia

Ešte vyššiu úspešnosť má Epleyov manéver, ktorý je však zložitejší a mal by ho vykonávať zaškolený fyzioterapeut alebo lekár:

  1. Pacienta posadíme na lôžko tak, aby pri zakloní hlava mierne prevísala cez okraj postele.
  2. Hlavu otočíme o 45 stupňov na postihnutú stranu.
  3. Pacienta rýchlo zložíme na lôžko na chrbát, s hlavou stále otočenou a vyvisenou dole o 20 stupňov. V tejto polohe zotrvá 30-60 sekúnd.
  4. Hlava sa otočí o 90 stupňov na opačnú stranu, pohľad smeruje nadol o 45 stupňov. Zotrvať 30-60 sekúnd.
  5. Pacienta posadíme na bok postele, hlava je natočená o 45 stupňov nadol.
  6. Pomaly vrátíme pacienta späť do východzej pozície.

Ukážka Epleyho manévra

 

Ako môže na vertigo pomôcť životospráva?

Okrem cielenej liečby odporúčajú odborníci aj niekoľko úprav životného štýlu, ktoré môžu pomôcť lepšie zvládať vertigo a predchádzať jeho vzniku:

  • Dostatok tekutín a vyvážená strava – dehydratácia a nedostatok vitamínov či minerálov môže zhoršovať nestabilitu a nevoľnosť. Pite preto aspoň 2l vody denne a jedzte pestro, s dostatkom ovocia a zeleniny.
  • Vyhnite sa kofeínu, alkoholu a nikotínu – tieto látky môžu zhoršovať prekrvenie a výživu vnútorného ucha a dráždiť vestibulárny aparát.
  • Pravidelný pohyb a cvičenie – vhodná fyzická aktivita ako plávanie, jogging či joga pomáha trénovať rovnovážny systém a zvyšuje jeho odolnosť. Pri BPPV však treba opatrnosť pri cvikoch s predklonom a záklonmi.
  • Dobre sa vyspite – chronický nedostatok spánku a narušené cirkadiánne rytmy môžu viesť k vestibulárnej dysfunkcii a provokácii vertiga.
  • Zvládajte stres – psychické napätie a úzkosť zhoršujú príznaky vertiga a môžu spúšťať panické ataky. Naučte sa preto relaxačné techniky, meditáciu či autogénny tréning.
  • Prispôsobte si domáce prostredie – odstráňte nebezpečné predmety, o ktoré by ste mohli zakopnúť pri záchvate vertiga, nainštalujte madlá a protišmykové podložky v kúpeľni, na schodoch používajte zábradlie.

Vertigo síce dokáže nepríjemne ovplyvniť kvalitu života, no vďaka moderným vyšetrovacím metódam a využitiu špeciálnych manévrov a rehabilitácie je dnes veľmi dobre liečiteľné.

Ak teda pociťujete opakované závraty, točenie či neistotu, neváhajte vyhľadať lekára – špecialistu. Vhodnou liečbou, cvičeniami a zmenou životného štýlu môžete nad vertigom znovu získať kontrolu.

Zdroje: 

  1. https://www.healthdirect.gov.au/vertigo 
  2. https://www.nhsinform.scot/illnesses-and-conditions/ears-nose-and-throat/vertigo/
  3. https://www.drugs.com/condition/vertigo.html
  4. https://www.healthline.com/health/exercises-for-vertigo  
  5. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/vertigo/diagnosis-treatment/drc-20370060
  6. https://www.webmd.com/brain/vertigo-symptoms-causes-treatment
  7. https://www.healthline.com/health/vertigo 
  8. https://patient.info/signs-symptoms/dizziness/vertigo  
  9. https://www.medicalnewstoday.com/articles/320492  
  10. https://www.webmd.com/brain/remedies-vertigo  
  11. https://www.healthline.com/health/home-remedies-for-vertigo
  12. https://bestpractice.bmj.com/topics/en-gb/965
  13. https://www.msdmanuals.com/professional/ear-nose-and-throat-disorders/approach-to-the-patient-with-ear-problems/dizziness-and-vertigo
  14. https://www.nhs.uk/conditions/vertigo/
Kategória: Novinky, Zdravie
Predchádzajúci článok
5 tipov, ako skladovať zemiaky, aby sa vám nezopsuli
Nasledujúci článok
FOTO: Trendy jednoduché účesy pre polodlhé vlasy na rok 2025