Vrátiť sa do srdca » Všetky kategórie » Tipy a triky » Začína váš automatický kávovar haprovať? Poznáme dôvody i riešenia!  

Začína váš automatický kávovar haprovať? Poznáme dôvody i riešenia!  

Doba čítania: 2 minút/y
blondina doma obsluhuje automatický kávovar

Máte doma automatický kávovar, ale v poslednej dobe vám už nerobí takú radosť ako kedysi? Káva už nechutí tak dobre, stroj vydáva čudné zvuky alebo sa na displeji zobrazujú chybové hlásenia? Potom je najvyšší čas pozrieť sa na to, v čom by mohol byť problém. A hlavne, ako ho vyriešiť skôr, než bude neskoro.

Aké sú najčastejšie dôvody toho, prečo automatické kávovary prestávajú fungovať tak, ako majú? A čo s tým môžete urobiť vy sami doma?

Občasné čistenie kávovaru 

Zanedbaná príčina je najčastejším dôvodom poruchovosti kávovarov. Ak ju zanedbávate, niet divu, že si radšej po kávu zbehnete do neďalekej kaviarne. 

Zvyšky kávových olejov a minerály z vody vytvárajú vo vnútri kávovaru usadeniny, ktoré kazia chuť kávy a môžu aj upchať rôzne súčiastky. A to sa potom odzrkadlí na celkovom výkone.

Riešenie je našťastie jednoduché. Vyberte všetky odnímateľné časti ako sparovaciu jednotku, zásobníky na vodu a kávu, odkvapkávač a poriadne ich umyte. Ak má váš kávovar aj mliečny systém, pravidelne ho preplachujte – mlieko sa zvykne rýchlo kaziť. 

Asi raz za 2 až 3 mesiace doprajte kávovaru aj odvápňovací cyklus. Zbavíte tým prístroj vodného kameňa, ktorý sa rád usádza na vyhrievacích telesách a bráni ich správnej funkcii.

Čistenie pomocou nesprávnych prostriedkov

Aj keď sa do čistenia pustíte s tým najlepším úmyslom, môže sa stať, že kávovaru uškodíte ešte viac. 

Možno ste už počuli o rôznych trikoch typu ocot alebo kyselina citrónová. Síce perfektne odstránia vodný kameň z kanvice alebo vodovodnej batérie, no do do kávovaru nepatria. Sú príliš agresívne a môžu poškodiť citlivé komponenty vnútri prístroja.

Preto je najlepšie siahnuť po originálnych čistiacich prostriedkoch od výrobcu kávovaru. Tie si účinne si poradia s kávovými olejmi aj vodným kameňom.

Správa údržbová výbava

  • Odvápňovacie tablety 

Odstraňujú vodný kameň zo všetkých súčastí kávovaru a predlžujú jeho životnosť. Tablety  najprv dôkladne rozpustia usadeniny a potom vytvoria ochrannú vrstvu, ktorá bráni ďalšiemu usádzaniu. Sú certifikované prestížnou inštitúciou TÜV Rheinland, takže máte istotu vysokej kvality.

  • Odmasťovacie mini tablety 

Ak pripravujete mliečne nápoje, tento malý zázrak by vám nemal chýbať. Mini tablety zaistia, aby boli všetky mliečne cesty perfektne zbavené tukov a bielkovín. V kombinácii s automatickým čistiacim programom kávovarov vám zaručia hygienicky čistý mliečny systém a dokonalú mliečnu penu.

Pokazené súčiastky

Niekedy však ani dôsledné čistenie nepomôže a príčina poruchy je hlbšia. Ak sa z vnútra zariadenia ozývajú zvláštne zvuky, displej ukazuje chybové hlásenie alebo prestane fungovať dôležitá časť (napr. speňovač mlieka), je čas obrátiť sa na servis.

V takýchto prípadoch je totiž vysoká pravdepodobnosť, že sa niektorá súčiastka pokazila alebo opotrebovala. A s tým si doma len ťažko poradíte, pokiaľ nie ste vyškolený technik.

Ako vybrať nový automatický kávovar?

Ak sa zistí, že s vaším starým kávovarom sa už musíte pomaly lúčiť, pri výbere nového sa okrem iného zamerajte aj na kvalitu samočistiaceho systému. Kávovary značky JURA sú v tomto smere špičkou a právom patria medzi obľúbencov v domácnostiach.

Napríklad model JURA E8 disponuje integrovanými programami preplachovania a čistenia, ktoré stačí aktivovať jediným tlačidlom. Inteligentný vodný systém v kombinácii s filtrami CLARIS Smart navyše chráni prístroj pred usadzovaním vodného kameňa.

 

Kategória: Kuchyňa, Tipy a triky
Predchádzajúci článok
Domáca lučina: musíte vyskúšať tento chutný a zdravý recept!
Nasledujúci článok
5 tipov, ako skladovať zemiaky, aby sa vám nezopsuli