Vrátiť sa do srdca » Všetky kategórie » Zdravie » Quinoa: Prečo ju čím skôr zaradiť do jedálnička?

Quinoa: Prečo ju čím skôr zaradiť do jedálnička?

Doba čítania: 3 minút/y
quinoa zrniečka

Hľadáte spôsob, ako oživiť svoj jedálniček zdravou a výživnou alternatívou k bežným obilninám? Dovoľte mi predstaviť vám quinou. Konečne si táto plodina získava čoraz väčšiu popularitu vo svete zdravej výživy. A nie náhodou. Quinoa totiž ponúka unikátnu kombináciu chutí, textúr a hlavne zdraviu prospešných látok.

Čo je quinoa

Quinoa (vyslovuje sa kinoa) je plodina pôvodom z juhoamerických Ánd. Hoci sa často označuje ako obilnina, v skutočnosti je to semeno príbuzné špenátu či cvikle. No a ako sa často stáva, zdanie niekedy klame. Quinoa je totiž jednoznačne kráľovná medzi pseudoobilninami.

**V obchodoch nájdete typicky 3 farebné odrody quinoa: **

  1. Biela quinoa – najrozšírenejšia verzia. Má jemnú, mierne orechovú chuť a po uvarení je krásne nadýchaná. Hodí sa najmä ako príloha k hlavným jedlám.
  2. Červená quinoa – menej bežná odroda s výraznejšou farbou a chuťou. Po uvarení zostáva viac chrumkavá. Je ideálna do šalátov a polievok.
  3. Čierna quinoa – najvzácnejšia a zároveň najvýživnejšia verzia quinoa. Vyniká intenzívnou arómou a po uvarení má extra pevnú textúru. Skvele sa hodí na prípravu plniek či sladkých kaší.

Tip: Skúste skombinovať všetky 3 typy quinoa v jednom jedle. Získate tak pestrú paletu farieb, chutí aj textúr!

Quinoa a nutričné hodnoty

Tajomstvo quinoy spočíva v jej výnimočnom nutričnom zložení. V porovnaní s tradičnými obilninami vyniká quinoa prakticky vo všetkých smeroch. Pozrime sa na základné fakty:

  • Kompletný proteín – quinoa obsahuje všetkých 9 esenciálnych aminokyselín, čo je vzácne u rastlinných zdrojov. Pre vegánov a vegetariánov je priam nenahraditeľná.
  • Bohatá na vlákninu – 1 šálka varenej quinoa dodá vášmu telu až 5 gramov vlákniny. Pre porovnanie, ryža obsahuje len 1 gram. Vláknina podporuje zdravé trávenie, reguluje cukor v krvi a znižuje hladinu cholesterolu.
  • Nabitá minerálmi – quinoa je vynikajúci zdroj železa, horčíka, fosforu, mangánu, zinku a mnohých ďalších minerálov. Tie sú kľúčové pre pevné kosti, zdravé srdce a silnú imunitu.
  • Nízky glykemický index – nezaťaží váš organizmus prudkým nárastom cukru v krvi. Preto je vhodnou voľbou pre diabetikov a ľudí s nadváhou.
  • Významný zdroj antioxidantov – obsahuje množstvo antioxidačných látok ako flavonoidy či polyfenoly. Tie chránia vaše bunky pred poškodením voľnými radikálmi, čím predchádzajú vzniku chronických ochorení.

Kto by mal konzumovať quinou?

Sila quinoy spočíva v jej všestrannosti. Vyskúšať by ju mal každý, no niektoré skupiny z nej môžu profitovať ešte viac:

  • Ľudia s intoleranciou lepku – quinoa je prirodzene bezlepková, takže je bezpečnou alternatívou pre celiatikov a ľudí s citlivosťou na lepok.
  • Vegáni a vegetariáni – vďaka kompletnému obsahu bielkovín je quinoa skvelým zdrojom tohto dôležitého makronutrientu pre ľudí vyhýbajúcich sa živočíšnej strave.
  • Športovci a aktívni ľudia – kombinácia kvalitných bielkovín, komplexných sacharidov a minerálov z nej robí  ideálne palivo pre namáhané svaly.
  • Ľudia, ktorí chcú schudnúť – quinoa vďaka vysokému obsahu vlákniny a bielkovín výborne zasýti a pritom nezaťaží telo zbytočnými kalóriami.

 

Ako variť quinou?

  1. Quinou najprv prepláchnite pod tečúcou horúcou vodou. Zbavíte ju tak zvyškov saponínov – prirodzene sa vyskytujúcich látok, ktoré môžu mať mierne horkú príchuť.
  2. Premyté semienka v pomere 1:2 zalejte vodou alebo vývarom (1 diel quinoy, 2 diely vody). Osoľte podľa chuti.
  3. Zmes priveďte do varu, potom stiahnite plameň a varte pod pokrievkou na miernom ohni 15 až 20 minút, kým  nevsiakne väčšinu tekutiny a nenabudne na objeme.
  4. Odstavte z plameňa a nechajte ešte 5 minút dôjsť pod utierkou. Potom quinou prevzdušnite vidličkou, aby sa oddelili jednotlivé zrniečka.

Tip: Chcete quinoa dodať ešte intenzívnejšiu chuť? Pred varením ju krátko orestujte na suchej panvici. Získa tak jemne orechovú príchuť.

Buďte kreatívni: Tipy na zaujímavé recepty z quinoy

Čaro tejto potraviny spočíva aj v jej kulinárskej prispôsobivosti. Fantázii sa medze nekladú, quinoa sa skvele hodí do sladkých aj slaných jedál. Nechajte sa inšpirovať:

  • Farebné  šaláty – skombinujte uvarenú quinou s pestrou zmesou dusenej či grilovanej zeleniny, pridajte obľúbené bylinky, kvalitný olivový olej a citrón. Máte hotový svieži letný šalát.
  • Plnené papriky či baklažán – naplňte zeleninu zmesou z quinoy, syra cottage, sušených paradajok a cesnaku. Pečte domäkka a vychutnajte si výdatné vegetariánske hlavné jedlo.
  • Sladká kaša – uvarte quinou v mandľovom mlieku s jablkom a škoricou. Doslaďte medom, posypte ovocím, orechami a máte pripravenú výživnú kašu na skvelý štart do nového dňa.

Ak vás zaujali aj ďalšie vychytávky zdravého stravovania, čítajte pravidelne náš magazín, špeciálne kategóriu zdravie a recepty

Kategória: Zdravie
Predchádzajúci článok
Sezamový olej: Všestranný zázrak (nielen) pre pokožku
Nasledujúci článok
Moderné a svieže veľkonočné dekorácie: Čo je tento rok IN?