Trápia vás otravné vošky na vašich milovaných kvetoch a rastlinách? Nemusíte sa obávať, existuje viacero účinných zbraní, ktorými sa môžete brániť! V tomto článku vám predstavíme osvedčené metódy, ako sa zbaviť vošiek raz a navždy. Poďme na to!
Prečo sú vošky taký problém?
Vošky sú malé, no o to otravnejšie stvorenia, ktoré dokážu doslova vysať život z vašich rastlín. Nielenže oslabujú ich vitalitu cicaním rastlinných štiav, ale navyše produkujú lepkavú medovicu, ktorá priťahuje ďalšie škodce a podporuje rast plesní. Ak s voškami nezabojujete včas, môžu vážne poškodiť až zahubiť vaše rastliny.
Ako spoznáte napadnutie voškami?
- Deformované listy a výhonky – vošky cicajú rastlinné šťavy, čím spôsobujú deformácie a skrúcanie listov a výhonkov
- Lepkavý povrch listov – vošky vylučujú sladkú lepkavú hmotu zvanú medovica, ktorá sa usádza na listoch
- Mravce na rastlinách – medovica priťahuje mravce, ktoré ju zbierajú a zároveň chránia vošky pred predátormi
- Biele zvyšky na listoch – ide o zvlečené kože vošiek po zvliekaní
Najlepšie zbrane proti voškám
Mechanické odstraňovanie
Ak objavíte vošky včas, keď ich ešte nie je veľa, môžete sa ich zbaviť jednoducho mechanicky. Rukou alebo handričkou ich pozotierajte z listov a stoniek. Napadnuté časti rastlín môžete odstrihnúť.
Odporúčame však používať rukavice, prípadne poriadne umyť ruky po práci, keďže vošky prenášajú rôzne vírusy.
Silný prúd vody
Ďalšia ľahká metóda, ako zbaviť rastliny vošiek, je osprchovaním silným prúdom vody. Postačí obyčajná záhradná hadica s rozprašovačom. Vošky sa pod tlakom vody jednoducho dostanú preč.
Dávajte však pozor, aby prúd vody nebol príliš silný a nepoškodil jemné kvety a listy.
Prírodní predátori
Výborným pomocníkom v boji proti voškám sú aj ich prirodzení predátori:
- Lienky
- Zlatoočká
- Larvy pestrice
- Dravé ploštice
- Pavúky
Mnohé z nich si môžete priamo zakúpiť v špecializovaných obchodoch a vypustiť na záhradu. Alebo sa pokúste vytvoriť im vhodné podmienky, aby sa usadili vo vašej záhrade sami.
Lepové pasce na vošky
Žlté lepové dosky sú veľmi účinné pri chytaní dospelých okrídlených vošiek. Vošky sú totiž inštinktívne priťahované žltou farbou. Môžete si také pasce vyrobiť aj sami nastriekaním lepidla na žltý pevný papier. Pasce rozmiestnite v blízkosti napadnutých rastlín.
Repelenty a insekticídy
Ak je zamorenie voškami veľmi silné, môže byť namieste siahnutť aj po chemiclých repelentoch alebo insekticídoch. Vždy sa riaďte návodom na použitie a dbajte na ochranu zdravia. Vyskúšajte napríklad:
- Neemový olej – prírodný insekticíd, účinný proti mnohým škodcom
- Pyretrín – prírodný insekticíd z kvetov chryzantém
- Parafínový olej – udusí vošky a zároveň ošetrí listy
- Systemické insekticídy – preniknú do rastliny a otrávia cicajúce vošky
Ako predchádzať výskytu vošiek?
Pestujte odolnejšie druhy rastlín
Niektoré rastliny sú voči voškám prirodzene odolnejšie vďaka svojim vlastnostiam. Ich listy môžu byť pokryté jemnými chĺpkami, voskovým povlakom alebo obsahujú látky, ktoré vošky odpudzujú.
Preto sa oplatí zistiť si vopred, ktoré odrody sú menej náchylné na zamorenie voškami a uprednostniť ich vo svojej záhrade či na balkóne. Medzi pomerne odolné druhy rastlín patria napríklad:
- Begónie
- Surfiníe
- Nezábudky
- Šalvie
- Niektoré druhy pelargónií a muškátov
- Afrikány (aksamietnice)
- Rôzne cibuľoviny (narcisy, cesnaky)
Samozrejme, žiadna rastlina nie je 100 % odolná a pri silnom nápore vošiek môže podľahnúť aj tá najodolnejšia. Výber vhodných druhov je však dobrý základ prevencie.
Vošky nemusia zmiešané výsadby
Pestovanie len jedného druhu rastlín vedľa seba je ako otvorená pozvánka pre škodcov. Ak jeden ker napadnú, veľmi rýchlo sa rozšíria aj na všetky okolité.
Oveľa lepšie je pestovať rôzne druhy rastlín spolu na jednom mieste. Predátori vošiek, ako lienky či zlatoočká, sa tak môžu oveľa ľahšie usadiť vo vašej záhrade a udržať populácie vošiek pod kontrolou, keďže majú poruke pestrý výber potravy.
Skúste teda čo najviac miešať a striedať rastliny – kvitnúce s listnatými, kry s trvalkami, zeleninu s bylinkami. Kvitnúce rastliny prilákajú opeľovačov a predátorov.
Niektoré druhy zeleniny zas odpudzujú škodcov od iných plodín. Pestré zmiešané výsadby sú zdravšie a odolnejšie ako monotónne monokultúry.
Láskajte prirodzených nepriateľov vošiek
Najlepším pomocníkom proti voškám je sama príroda. Mnoho drobných živočíchov sa totiž voškami živí a dokáže ich udržať na uzde bez použitia jedovatých chemikálií. Patria sem:
- Lienky a ich larvy
- Larvy pestrice
- Zlatoočká a ich larvy
- Dravé ploštice
- Niektoré druhy pavúkov
- Muchotrávky (druh dravých pavúkov)
- Larvy bzučiviek
Aby sa však cítili vo vašej záhrade ako doma, musíte im vytvoriť vhodné životné podmienky. Vysádzajte kvitnúce lákadlá, ktoré im poskytnú potravu aj úkryt – napríklad kôpor, fenikel, koriander, nechtík, rumanček, pakost, araličku. Môžete im vytvoriť aj umelé domčeky a úkryty z dreva, slamy či bambusu.
Dôležité je aj nepoužívať chemické insekticídy, ktoré zabíjajú nielen škodcov, ale aj užitočné organizmy. Uprednostnite prírodné, šetrné a selektívnejšie postupy.
Používajte vizuálne odpudzovače na vošky
Vedeli ste, že vošky nemajú radi lesklé, strieborné, biele a žlté plochy? Odrážajú totiž slnečné svetlo spôsobom, ktorý ich odpudzuje a znervózňuje. Môžete toho využiť a do záhonov nastrkať rôzne odrazové predmety:
- Kusy alobalu
- CD disky
- Vrecúška strieborného veterného mulču (používa sa proti burine)
- Holografické pásky
- Nastriekané plochy bielou alebo žltou farbou
- Staré diskety, zrkadielka či iné lesklé veci, ktoré nájdete doma
Efekt je prekvapivo dobrý a môže výrazne znížiť počet vošiek, ktoré priletia na vaše rastliny. Lesklé plochy strácajú časom účinnosť, preto ich pravidelne vymieňajte.
Skúste repelentné rastlinné výluhy
Mnoho rastlín obsahuje látky, ktoré vošky a iných škodcov odpudzujú. Ide najmä o aromatické silice obsiahnuté v ich listoch, koreňoch či kvetoch. Okrem priameho pestovania rastlín-repelentov môžete vyskúšať aj postreky z ich výluhov.
Osvedčené repelentné rastliny:
- Cesnak – obsahuje látku allicín, ktorá zabíja mnoho druhov hmyzu. Nakrájajte strúčiky cesnaku, zalejte vodou cez noc a ráno výluh preceďte a postriekajte rastliny.
- Cibuľa – rovnako ako cesnak obsahuje repelentné silice. Použite rovnaký postup ako pri cesnaku.
- Tymian – silná korenistá vôňa tymianu odrádza hmyz. Môžete použiť čerstvý aj sušený, nechajte lúhovať pár hodín vo vode a preceďte.
- Paprika – ostrá paprika resp. chilli obsahuje kapsaicín, ktorý odpudzuje mnohé druhy škodcov. Nechajte lúhovať vo vode alebo zmiešajte prášok z mletej papriky s vodou.
- Vratič obyčajný – obsahuje pyrethrin, prírodný insekticíd. Nechajte lúhovať čerstvý alebo sušený vratič vo vode cez noc a preceďte.
Tieto vý ako preventívne aj na priame ošetrenie napadnutých rastlín. Aplikujte pravidelne, najlepšie podvečer, aby vydržali pôsobiť čo najdlhšie.
Ak skombinujete všetky tieto preventívne opatrenia, máte veľkú šancu, že sa voškám u vás nebude dariť. Prevencia je vždy lepšia a jednoduchšia ako neskoršie riešenie už rozšírenej infestácie.
Vytvorte rastlinám čo najpriaznivejšie podmienky a podporujte prirodzené regulačné mechanizmy a vaša záhrada zostane zdravá, vitálna a krásna.
Záver
S voškami sa dá celkom úspešne bojovať, ak viete, aké zbrane použiť. Nasaďte kombináciu rôznych metód a uvidíte, že sa tejto nepríjemnej havede čoskoro zbavíte. Dôležitá je však prevencia a včasný zásah, nenechajte to zájsť priďaleko.
Prajeme veľa síl a trpezlivosti vo vašom boji proti voškám! Ak máte záujem dozvedieť sa viac o ochrane rastlín, určite si prečítajte aj naše ďalšie články: