Začervenanie, olupovanie kože, zhrubnuté nechty. Trápi tento problém vás alebo niekoho z rodiny? Pozor, môže ísť o pleseň na nohách. Trpí ňou veľa ľudí. A možno je to práve tým, že sa to hanbia riešiť. Žiaľ, pleseň sa ľahko prenáša, takže s liečbou netreba otáľať.
Mykóza je nepríjemný a niekedy aj bolestivý problém, za ktorý sa väčšina ľudí hanbí, Veď už len slovo pleseň v druhých vyvoláva odpor, tak na čo túto tému vyťahovať pred svetom? Nie, nemusíte sa ňou chváliť kamarátom, ale váš lekár by o nej rozhodne mal vedieť. Ide o bežné ochorenie, ktoré sa dá liečiť. Čo mykózu spôsobuje, ako ju spoznáte a hlavne, ako sa jej môžete natrvalo zbaviť?
Čo je pleseň na nohách a ako ju rozpoznať?
Za vznik plesne na nohách môžu mikroskopické huby zvané dermatofyty. Tie sa živia keratínom, bielkovinou, ktorú obsahuje naša koža a nechty. Ak sa im podarí „usadiť sa“ na našich nohách, spôsobujú nepríjemné a neestetické prejavy.
K rizikovým faktorom patria:
- nadmerné potenie nôh,
- nosenie tesnej, nepriedušnej obuvi,
- pohyb naboso na verejných miestach ako kúpaliská či sauny,
- oslabená imunita,
- cukrovka
- a niektoré ďalšie ochorenia.
Mykóza sa častejšie vyskytuje u starších ľudí, ľudí s oslabenou imunitou a tiež u športovcov, ktorých nohy sú často vystavené vlhkému a teplému prostrediu.
Mykotická infekcia sa prenáša priamym kontaktom s infikovanou osobou alebo nepriamo, kontaktom s kontaminovanými povrchmi. Stačí, že sa prejdete bosí po podlahe v sprchách, bazénoch či saunách. Riziko nákazy zvyšuje aj zdieľanie uterákov, ponožiek, topánok či manikúrových nožničiek a pilníkov s infikovanou osobou.
Spoznajte nepriateľa: Ako vyzerá pleseň na nohách?
Mykóza nôh sa prejavuje viacerými spôsobmi. Na koži, najmä v medziprstových priestoroch, si všimnete začervenanie, olupovanie a šupinatenie, koža je zhrubnutá a môže svrbieť i páliť. Ľahko môže praskať a mokvať. V pokročilejších štádiách sa môžu objaviť bolestivé praskliny a rany.
Ak sa mykóza presunie aj na nechty, hovoríme o onychomykóze. Prejavuje sa zmenou farby nechtu do žlta, šeda či biela. Necht môže časom hrubnúť, deformovať sa, drobiť alebo oddeľovať od nechtového lôžka (onycholýza). Onychomykóza má aj ďalšie prejavy, nechty môžu byť matné a bez lesku. V niektorých prípadoch sa pod nechtom objavujú tmavé škvrny. Spôsobuje to hromadenie odpadu a kožných buniek.
Zaujímavosť: Pleseň nechtov na nohách postihuje až 10 % svetovej populácie. Nie ste v tom sami!
Diagnostika kožnej i nechtovej mykózy
Najlepšie urobíte, ak sa poradíte s dermatológom, ako si svojvoľne stanoviť samoliečbu. Ten dokáže ochorenie spoľahlivo diagnostikovať a odporučiť vhodnú liečbu.
Na diagnostiku sa používa priame mikroskopické vyšetrenie zoškrabu kože alebo nechtu, pri ktorom sa hľadajú spóry húb. Ďalšou možnosťou je mykologická kultiváčná skúška, pri ktorej sa odobraná vzorka necháva rásť v laboratóriu, aby sa zistilo, o aký presne druh huby ide. Niekedy lekár indikuje aj histologické vyšetrenie vzorky kože či nechtu.
Ak sa potvrdí diagnóza mykózy, lekár zvolí vhodnú liečbu podľa typu a rozsahu infekcie. Liečba zvyčajne trvá niekoľko týždňov až mesiacov a je veľmi dôležité ju dokončiť, aj keď príznaky zmiznú. Inak hrozí, že sa infekcia vráti.
Ako liečiť pleseň na nohách a nechtoch?
Lekár má v rukáve hneď niekoľko možností, ako pleseň na nohách liečiť:
Antimykotické lieky vo forme tabliet, krémov či roztokov: obsahujú látky ako terbinafín, itrakonazol či flukonazol, ktoré ničia hubové bunky. Tablety pôsobia systémovo v celom tele, krémy a roztoky priamo na postihnutých miestach.
Odstránenie postihnutej časti nechtu: v prípade väčšieho poškodenia alebo zhrubnutia vám môže lekár odporučiť jeho čiastočné alebo úplné odstránenie. Robí sa to buď chirurgicky alebo pomocou špeciálnej masti, ktorá necht rozpustí.
Laserová terapia: na postihnuté nechty sa namieri intenzívne pulzné svetlo, ktoré funguje ako laser a ničí hubové elementy bez poškodenia okolitého tkaniva. Laserová liečba nebolí, no nie je hradená z verejného zdravotného poistenia. Podľa rozsahu sa vyžaduje niekoľko sedení.
Pleseň na nohách a domáca liečba
Ľudia si na internetových fórach radia aj rôzne domáce recepty. Osvedčilo sa napríklad prikladanie čerstvého cesnaku na postihnuté miesta, aplikácia olejov z čajovníka či oregana, kúpele nôh v roztoku vody a octu alebo potieranie nôh a nechtov pastou z jedlej sódy a vody.
Aj keď tieto prírodné metódy môžu pomôcť, pri stredne ťažkých a ťažkých formách mykózy, ktoré trvajú dlhodobo, nie je úplne namieste hasiť problémy svojpomocne. Stav sa môže zhoršiť, preto zahoďte ostych a vyrazte k lekárovi.
Tipy, ako podporiť zdravie nôh a nechtov a predísť mykóze
1. Udržujte nohy v suchu a čistote. Po každom umytí nohy starostlivo osušte a až tak si dajte ponožky.
2. Noste priedušnú a nie príliš tesnú obuv, prednostne z prírodných materiálov. Striedajte topánky, aby mali možnosť dobre vyschnúť.
3. Na verejných miestach ako sprchy, sauny a bazény sa pohybujte výlučne v špeciálnej protišmykovej obuvi, nikdy nie bosí. Tiež si na tieto miesta noste vlastný uterák a neklaďte ho na podlahu.
4. Pravidelne si strihajte nechty na nohách a dodržujte základy správnej pedikúry. Nechty strihajte rovno, nie do oblúka a nepoužívajte rovnaký set na pedikúru ako ostatní členovia rodiny.
5. Často meňte ponožky, hlavne ak sa vám nohy potia. Odporúčame bavlnené ponožky alebo športové ponožky s prímesou striebra či medi, ktoré majú antimikrobiálne vlastnosti.
6. Používajte antibakteriálne a antimykotické púdre či spreje do topánok a na nohy.
7. Posilňujte svoju imunitu vyváženou stravou, dostatkom spánku a pravidelným pohybom. Silná imunita je základ obrany proti hubovým infekciám.
Pleseň na nohách a nechtoch síce nepoteší, ale jej prevencia a liečba sú vo väčšine prípadov jednoduchšie, ako sa zdá. Nebojte sa vyhľadať pomoc lekára a aktívne pracujte na podpore zdravia vašich nôh.