Jar je tu a s ňou aj explózia farieb a vôní v podobe rozkvitnutých jarných kvetov. Ktoré z nich sa oplatí pestovať a ako sa o ne starať, aby robili radosť čo najdlhšie?
Tulipány (cibuľovina)
Tulipány sú neodmysliteľnou súčasťou jarnej záhrady. Tieto cibuľoviny vysádzame na jeseň od septembra do novembra, ideálne do hĺbky 2-3 násobku výšky cibule. Vyhovuje im slnečné stanovisko a dobre priepustná pôda. Na jar, počas rastu listov a stoniek, je potrebná pravidelná zálievka.
Čo sa týka hnojenia, na jeseň použijeme plné hnojivo a na jar dusíkaté. Odmenia sa nám pestrofarebnými kvetmi v apríli a máji. Hodia sa nielen na záhony, ale aj do nádob či na rez.
Tip: Po odkvitnutí nechajte listy zaschnúť, dodajú cibuli potrebné živiny.
Narcisy (cibuľovina)
Narcisy sú ďalšou neodmysliteľnou súčasťou jari. Vysádzame ich podobne ako tulipány na jeseň od augusta do októbra do hĺbky 2-3 násobku výšky cibule. Obľubujú slnečné až polotienené stanovisko a dobre priepustnú pôdu.
Zálievku vyžadujú najmä počas rastu a kvitnutia, neskôr ju môžeme obmedziť. Hnojíme ich hneď po výsadbe a počas rastu, po odkvitnutí doprajeme dávku draslíka.
Ich žlté, biele či krémové kvety nás potešia zvyčajne od marca do apríla. Skvele vyniknú v skupinových výsadbách v trávniku, pod kvitnúcimi kríkmi alebo na jar priamo v tráve. Hodia sa aj na rez do vázy.
Hyacinty (cibuľovina)
Hyacinty sú obľúbené pre svoju omamnú vôňu a bohaté súkvetia pripomínajúce homogénne valce. Vysádzame ich podobne ako ostatné cibuľoviny na jeseň do hĺbky asi 10-15 cm. Preferujú slnečné alebo polotienisté stanovisko a humóznu, priepustnú pôdu.
Zálievku potrebujú najmä na jar počas rastu, neskôr striedmo. Prihnojíme ich plným hnojivom na jeseň a na jar dusíkatým. Kvitnú väčšinou v apríli a ich súkvetia vydržia pomerne dlho. Sú vhodné do črepníkov, na záhony, ale aj na rez.
Fialky (trvalka)
Nenápadné, no o to pôvabnejšie fialky sú skvelou voľbou do tienistých zákutí záhrady. Vysádzame ich na jar alebo na jeseň, pričom dávame pozor, aby sme príliš nepoškodili ich jemný koreňový systém. Vyžadujú polotienisté až tienisté stanovisko s vlhkou, humusovou pôdou.
Ak je pôda príliš ťažká, pridáme trochu piesku. Zálievku potrebujú najmä počas aktívneho rastu a v suchých obdobiach. Prihnojíme ich na jar a po odkvitnutí kompostom alebo hnojivom pre kvitnúce rastliny. Kvitnú od marca do mája a tvoria súvislé koberce, preto sa hodia ako podrastové trvalky alebo na lemovanie záhonov.
Bergénie (trvalka)
Bergénie sú obľúbené pre svoje veľké, tuhé, vždyzelené listy a jemné kvety v tvare zvonov. Vysádzame ich na jar alebo na jeseň do hĺbky asi 5 cm. Vyhovuje im slnečné alebo polotienisté stanovisko a priepustná, mierne vlhká pôda.
Zálievku vyžadujú len v obdobiach sucha, sú pomerne odolné. Hnojíme ich raz ročne kompostom alebo viaczložkovým hnojivom. Kvety sa objavujú v apríli až máji. Dobre vyniknú v skupinách, ako solitéry, ale aj na rez. Sú nenáročné na pestovanie, preto sa hodia aj pre začiatočníkov.
Prvosienky (trvalka)
Prvosienky či primulky sú neoddeliteľnou súčasťou jarnej záhrady. Tieto trvalky vysádzame počas vegetačného obdobia do polotieňa alebo tieňa. Potrebujú humóznu, stále mierne vlhkú pôdu. Ak je pôda príliš ťažká, pridáme trochu piesku pre lepšiu priepustnosť.
Mladé rastlinky pravidelne zavlažujeme, staršie len počas dlhších období sucha. Hnojíme ich raz ročne kompostom alebo hnojivom pre kvitnúce rastliny. Kvitnú od marca do mája v mnohých farbách. Vďaka kompaktnému vzrastu sa hodia ako podrastové trvalky, na lemovanie záhonov či skaliek.
Tip: Pravidelným prihnojovaním a odstraňovaním odkvitnutých súkvetí predĺžime kvitnutie jarných kvetov a podporíme ich celkové zdravie.
Ako uchovať jarné kvety vo váze čo najdlhšie
Mnohé jarné kvety sú ako stvorené aj na rez. Aby ste sa z nich mohli tešiť čo najdlhšie, je dobré dodržať zopár pravidiel:
– Kvety režte skoro ráno alebo neskoro večer.
– Používajte vždy ostrý nôž alebo záhradnícke nožnice, stonky netrhajte.
– Stonky režte šikmo, ponorte do vody a skladujte na chladnom mieste bez priameho slnka.
– Vodu vo váze meňte každé 2-3 dni. Pridajte do nej kúsok cukru alebo špeciálny kondicionér.
– Odstraňujte dolné listy, ktoré by boli pod vodou.
– Ak chcete jarné kvety donútiť, aby sa plne otvorili, snažte sa ich rezať tesne pred rozkvitnutím.
Nezabudnite čítať aj ďalšie záhradné tipy!