Vrátiť sa do srdca » Všetky kategórie » Bývanie » Mravce v záhrade a byte: 10 tipov, ako sa ich zbaviť

Mravce v záhrade a byte: 10 tipov, ako sa ich zbaviť

Doba čítania: 3 minút/y
mravce na zelenom liste s červeným ovocím

Väčšina ľudí sa bojí hadov, pavúkov či potkanov. Ale pravé gazdinky majú najväčšiu hrôzu z niečoho iného.  Nie, nie je to opitý manžel, ale niečo oveľa menšie a zákernejšie. Mravce. Sú všade, šíria sa bleskovo a zjesť dokážu všetko od sladkostí po elektroniku. Ale nebojte sa, prinášame vám ultimátny návod, ako nad mravcami raz a navždy vyhrať.

Zistite, čo mravcov láka

Kľúčom k úspešnému boju proti mravcom je zistiť, čo ich k vám priťahuje. Najčastejšie sú to:

  • zvyšky jedla, omrvinky, nedojedené misky domácich zvierat
  • sladké, lepkavé škvrny od džúsov, sirupov, sladkostí
  • vlhké a zatuchnuté miesta, pleseň
  • mŕtvy hmyz či iná živočíšna potrava

Mravce majú nesmierne vyvinutý čuch a nájdu potravu aj na veľkú vzdialenosť. Akonáhle niečo objavia, označia si cestu feromónmi a o chvíľu tade pochodujú celé šíky. Prvým krokom teda je – upratať a odstrániť všetko, čo by ich mohlo lákať.

Udržujte čistotu a sucho

Pravidelné a dôkladné upratovanie je alfou a omegou prevencie proti mravcom. V kuchyni utierajte všetky plochy, pod spotrebičmi, v špárach. Zvyšky jedla skladujte v uzavretých nádobách. Umývajte riad a likvidujte odpadky ihneď po jedle.

Okrem potravy mravce lákajú aj vlhké miesta. Utierajte všetky mokré plochy, vetrajte, používajte odvlhčovače. V záhrade sa zbavte napadnutých rastlín, pníkov, hromád lístia a dreva, stojatej vody.

Uzavrite im cestu

Keď už viete, kadiaľ sa mravce dostávajú dnu, môžete im fyzicky zatarasiť vstupy.

  • Tesnením, špárovačkou upchajte všetky škáry v oknách, dverách, stenách.
  • Skontrolujte, či nie sú niekde diery po kabeláži, rúrach, vetracie otvory.
  • V záhrade zasypte mravenisko hlinou, pieskom, štrkom.
  • Na kmene stromov dajte lepové pásy. Ochránite tak nielen strom, ale zabránite aj mravcom, aby sa vám šplhali do domu po fasáde.

Zneškodnite feromónové stopy

Ak ste už zničili hniezdo ale stále máte v dome pochodujúce mravce, treba zneškodniť ich feromónové cestičky, inak si ich rýchlo obnovia.

  • Umyte podlahy mydlovou vodou, octom, roztokom jedlej sódy. Zameťte a povysávajte.
  • Pomôže i para alebo priamy prúd horúcej vody.
  • Účinné je aj postriekať stopy citrusovou šťavou – citrón, limetka, pomaranč mravcov odpudzujú a prekryjú ich vlastné pachy.

Nalákajte ich do pascí

Mravce ľahko chytíte do lepových pascí, ktoré zoženiete v obchode alebo si ich vyrobíte sami. Stačí natrieť kartón niečím lepkavým – medom, sirupom a položiť ho na frekventované miesto. Prilepené mravce potom stačí zahodiť do koša.

Na sladké pasce mravce dobre zaberajú, dokonca ich aj sami odnesú do mraveniska a nakŕmia nimi larvy. Lepšia je ale kombinácia sladkého náteru s troškou bóraxu alebo kypriaceho prášku. Bórax je pre mravce toxický a takto ich efektívne porazíte.

Odpudzujte ich vonnými silicami

Mravce sú veľmi citlivé na niektoré pachy a silice, ktoré ich účinne odpudzujú:

  • mätový alebo eukalyptový olej
  • levanduľa, tea tree, klinčeky
  • škorica, bobkový list
  • cesnak, cibuľa

Stačí pár kvapiek silice naniesť na vatové tampóny a rozložiť ich na miesta, kadiaľ mravce chodia. Alebo ich zriediť vo vode ako sprej a postriekať chodníčky, parapety, škáry. Jemný zápach týchto olejov bude pre mravce neprekonateľnou bariérou.

Otrávte ich bóraxom a kriedou

Bórax je minerál, ktorý je pre mravce toxický. Zmiešajte ho s niečím sladkým v pomere 1:3, napríklad s cukrom, medom, maslom. Zmes naneste na miesta, kde ste videli mravce. Sladká návnada ich priláka a po požití bóraxu uhynú.

Podobne funguje aj krieda. Rozdrťte tabletku kriedy a zmiešajte ju s mletým cukrom. Mravce si kašičku odnesú do mraveniska a otrávia ňou larvy i kráľovnú. Do 2-3 dní by ste mali vidieť výrazne menej mravcov.

Použite zrnkovú kávu

Prekvapivým, ale veľmi účinným trikom proti mravcom je zrnková káva. Rozložte zrnká na miesta, kde ste videli mravce – na police, parapety, do škár v podlahe. Zrnká pôsobia na mravce toxicky a zároveň prekryjú ich feromónové stopy.

Navyše sú šetrné a bezpečné pre ľudí i zvieratá, takže ich môžete použiť aj v kuchyni či detskej izbe. Na mravenisko v záhrade sa osvedčilo nasypať hrubšie pomletú kávu.

Nastražte im nástrahové stanice

Ak je zamorenie mravcami už silné, zvážte použitie nástrahových staníc a granulovaných návnad. Sú to malé plastové boxy, ktoré sa naplnia tekutou alebo gélovou sladkou nástrahou. Mravce ju odnesú do mraveniska a nakŕmia ňou kráľovnú, čím sa celá kolónia otrávi.

Tieto návnady sú šetrnejšie ako chemické spreje, pretože mravce skonzumujú jed až v mravenisku. Sú ale bezpečné pre deti a domáce zvieratá. Návnady rozložte okolo základov domu, na terasu, chodníky, ku stromom.

Vyskúšajte prírodný postrek

Ak nechcete používať chémiu, vyrobte si vlastný mravcovražedný postrek z prírodných ingrediencií. Účinný je napríklad odvar z cesnaku a cibule, do ktorého pridáte trochu čierneho a kajenského korenia.

Za horúca ho krátko povarte a po vychladnutí preceďte. Zmiešajte v pomere 1:5 s vodou a nastriekajte na mravenisko a okolo neho. Korenistá aróma mravce rozruší a odpudí. Cesnak navyše obsahuje allicín, ktorý je pre mravce toxický.

Nasaďte biologickú kontrolu

Ak máte mravce v záhrade, spoľahnite sa na našich spojencov z prírody:

  • dravý hmyz: lienky, zlatoočká, bystrušky – lovia mravce
  • hmyzožravé vtáky: vrabce, sýkorky, mucháre – kŕmia sa mravcami
  • dravé roztoče: sú malé, ale lovia mravce vo veľkom
  • hlísty a huby: napádajú mravenisko a likvidujú mravce paraziticky

Podporujte v záhrade tieto prirodzené predátory mravcov. Nasaďte im domčeky a búdky, rozvešajte krmítka. Alebo si ich kúpte v záhradníctve a vypusťte na zamorenom mieste.

Veríme, že vám naše tipy pomôžu. A prečítajte aj ďalšie zaujímavé články na našom blogu, napríklad:

Potravinové mole: Ako sa ich zbaviť?

12 škodlivých vecí u vás doma, ktoré vás prekvapia

Roztoče: Všetko čo potrebujete vedieť a 8 rád ako ich poraziť

Kategória: Bývanie, Novinky, Záhrada
Predchádzajúci článok
Jarné upratovanie kuchyne: Takto ju systematicky dáte do poriadku
Nasledujúci článok
6 mýtov o mliečnych zuboch, ktoré žiaľ stále kolujú medzi rodičmi