Vrátiť sa do srdca » Všetky kategórie » Bývanie » 12 škodlivých vecí u vás doma, ktoré vás prekvapia

12 škodlivých vecí u vás doma, ktoré vás prekvapia

čistiace prostriedky a potenciálne škodlivé veci, ktoré používame v domácnosti

Vedeli ste, že váš domov môže byť plný skrytých zdravotných nástrah? Pozrime sa na 13 bežných vecí vo vašej domácnosti, ktoré nie sú také neškodné, ako sa môžu zdať. Pri každej si vysvetlíme, aké riziká predstavuje a čím ju môžete bezpečne nahradiť. Poďme na to!

1. Konvenčné čistiace prostriedky

Riziká: Bežné čističe často obsahujú amoniak, chlór či formaldehyd. Tieto látky dráždia dýchacie cesty, spôsobujú bolesti hlavy, nevoľnosť. Dlhodobé vystavenie formaldehydu zvyšuje riziko rakoviny.
Zdravšia alternatíva: Vyskúšajte čistiace zmesi z octu, citrónu, sódy bikarbóny. Sú rovnako účinné, no šetrné k zdraviu.

3. Vonné sviečky a osviežovače vzduchu

Riziká: Uvoľňujú prchavé organické látky ako benzén, toluén či formaldehyd. Tie môžu dráždiť oči, pokožku a dýchacie cesty. Sú podozrivé aj z narúšania hormonálnej rovnováhy.
Zdravšia alternatíva: Vyskúšajte esenciálne oleje alebo prírodné sviečky z včelieho vosku či sóje bez umelých vôní.

4. Plastové dózy a obaly na jedlo

Riziká: Obsahujú bisfenol A (BPA) a ftaláty, ktoré sa môžu uvoľňovať do jedla. Tieto látky narúšajú hormóny a sú spájané s obezitou, cukrovkou či poruchami plodnosti.
Zdravšia alternatíva: Používajte sklenené, nerezové či keramické obaly. Plastové aspoň neumývajte v umývačke a nedávajte do mikrovlnky.

5. Plastové fľaše a termohrnčeky

Riziká: Aj tie obsahujú BPA a ďalšie toxíny, ktoré sa ľahko vylučujú do nápojov, najmä horúcich. Ich častým pitím zvyšujete príjem týchto látok.
Zdravšia alternatíva: Pite z pohárikov, fliaš a termohrnčekov zo skla, nerezu či porcelánu. Ak používate plast, nevystavujte ho vysokým teplotám.

6. Nepriľnavé (teflónové) panvice

Riziká: Pri prehriatí sa z nich uvoľňujú toxické látky zvané PFOA. Tie sú podozrivé z vyvolávania rakoviny, porúch imunity či vývojových chýb u detí.
Zdravšia alternatíva: Varte v liatinových, nerezových, keramických či panviciach s kamenným povrchom.

7. Pesticídy a insekticídy

Riziká: Chemické postreky proti škodcom a burine patria medzi najjedovatejšie látky v domácnosti. Spôsobujú otravy, podráždenia pokožky, nevoľnosť. Dlhodobo môžu poškodiť pečeň, obličky, plodnosť.
Zdravšia alternatíva: Voľte prírodné mechanické či biologické metódy ochrany. Stavte na bylinné repelenty, pasce či podporu prirodzených predátorov.

8. Umelé vône a osviežovače

Riziká: Osviežovače vzduchu, pracie gély, aviváže – to sú časté zdroje umelých vôní, ftalátov a prchavých organických látok. Tie dráždia sliznice a narúšajú hormonálnu rovnováhu. Môžu tak prispievať k alergii, astme či ekzémom.
Zdravšia alternatíva: Používajte čistiace prostriedky a kozmetiku bez pridanej vône. Na osvieženie vzduchu stačia izbové rastliny a esenciálne oleje.

9. Chemické čističe odpadov

Riziká: Lúh a kyseliny v nich žieraním poškodzujú sliznicu a pokožku. Pri vdýchnutí výparov hrozí poleptanie dýchacích ciest.
Zdravšia alternatíva: Upchaté odpady skúste prečistiť mechanicky, octom či sódou bikarbónou. Zmes jedlej sódy, octu a vriacej vody si poradí s mnohými upchatými rúrami aj s vodným kameňom.

10. Elektrosmog

Riziká: Elektrické prístroje a wifi vyžarujú škodlivé elektromagnetické polia. Preťažujú tak našu nervovú sústavu, narúšajú spánok a imunitu. Podozrievajú sa aj z vplyvu na vznik nádorov.
Zdravšia alternatíva: Obmedzte čas strávený s mobilmi a tabletmi. Wifi a iné zariadenia na noc vypínajte. Káble od prístrojov veďte mimo postelí a pobytových priestorov.

11. Nadmerné zdroje modrého svetla

Riziká: Modré svetlo z obrazoviek, LED žiaroviek či pouličného osvetlenia narúša cirkadiánny rytmus a tvorbu melatonínu. Prispieva tak k nespavosti, obezite, depresiám.
Zdravšia alternatíva: Aspoň 2 hodiny pred spaním nepoužívajte digitálne obrazovky. Kupujte žiarovky s „teplým“ tónom. Spálňu zatemnite kvalitnými závesmi či roletami.

12. Čistiace navlhčené obrúsky

Riziká: Obľúbené vlhčené obrúsky obsahujú zmäkčovadlá, konzervačné látky a chemikálie, ktoré môžu dráždiť pokožku a spôsobovať alergie. Tiež významne zaťažujú životné prostredie.
Zdravšia alternatíva: Na čistenie používajte prateľné handričky z mikrovlákna a prírodné čistiace prostriedky. Rovnako praktické, no bez chémie a odpadu.

13. Naftalínové guličky proti moliam

Riziká: Naftalín podozrivý karcinogén, ktorý môže poškodzovať pečeň, obličky a krv. Napriek tomu je stále bežnou súčasťou prípravkov proti moliam.
Zdravšia alternatíva: Do skríň vkladajte vrecúška s levanduľou, cédrové guličky alebo ich vyložte novinovým papierom. Šatstvo často prevetrajte a udržujte v suchu.

Malé zmeny vedú k veľkým výsledkom, tak začnite tým, že prehodnotíte, čo všetko do svojej domácnosti púšťate. Vyraďte zbytočnú chémiu a plasty a nahraďte ich prírodnými, ekologickými alternatívami. Vaše telo i naša planéta vám poďakujú. A nezabudnite, zdravie začína doma.

Zdroje:
https://www.medicalnewstoday.com/articles/319961 
https://emsaok.gov/resource-library/summer-safety-tips/common-household-products-that-are-poisonous/ 

Kategória: Bývanie, Ekológia, Novinky
Predchádzajúci článok
Kedy začínajú deti rozprávať? Míľniky vo vývoji reči
Nasledujúci článok
Zmena času je za dverami: Pripravte na ňu svoje telo