Trápite sa so žalúdočnými problémami a máte podozrenie na žalúdočné vredy? Nemusíte sa hneď obávať toho najhoršieho, no určite by ste mali spozornieť. Vredy na žalúdku totiž nie sú len nepríjemným zdravotným problémom, ale môžu prerásť až do vážnejších komplikácií. Preto je dôležité vedieť, ako ich spoznať, predchádzať im a v prípade potreby aj správne liečiť.
V tomto článku sa dozviete:
- Aké sú najčastejšie príznaky žalúdočných vredov
- Čo je príčinou ich vzniku
- Ako prebieha diagnostika a liečba
- Tipy na prevenciu a životosprávu pri vredoch
Žalúdočné vredy – možné príznaky
Prvé príznaky žalúdočných vredov bývajú nenápadné a ľahko sa zamenia za bežné tráviace ťažkosti. Najčastejšie sa však prejavujú:
- Bolesťami v hornej časti brucha, najmä nalačno alebo po jedle
- Pálením záhy a nepríjemným pocitom v žalúdku
- Nechutenstvom, pocitom plnosti a rýchlym zasýtením
- Nevoľnosťou až zvracaním
- Čiernymi stolicami (pri krvácaní z vredov)
Ak vás tieto ťažkosti trápia dlhodobo a opakujú sa, určite by ste ich nemali podceňovať. Vredy v žalúdku síce niekedy vznikajú aj u zdravých ľudí z čista-jasna, no zvyčajne sú prejavom dlhodobejších problémov.
Príčiny vzniku žalúdočných vredov
Za vznikom žalúdočných vredov sa väčšinou skrýva nerovnováha medzi agresívnymi a ochrannými faktormi na sliznici žalúdka. Kyselina chlorovodíková a enzýmy, ktoré sa bežne podieľajú na trávení potravy, prekonajú ochranný hlien a začnú poškodzovať samotnú sliznicu.
Medzi najčastejšie príčiny patria:
- Infekcia baktériou Helicobacter pylori
- Užívanie protizápalových liekov (ibuprofen, aspirin…)
- Nadmerný stres a psychické vypätie
- Fajčenie, alkohol a kofeín
- Dedičné faktory
Zaujímavosť: Napriek rozšírenej mýlnej predstave nie sú žalúdočné vredy spôsobené stresom či korenistou stravou. Tieto faktory síce môžu zhoršovať priebeh ochorenia, no samotnou príčinou nie sú.
Diagnostika žalúdočných vredov
Ak máte podozrenie na žalúdočné vredy, prvým krokom by mala byť návšteva gastroenterológa. Ten sa vás podrobne vypýta na ťažkosti a zhodnotí rizikové faktory. Zlatým štandardom v diagnostike je gastroskopické vyšetrenie, pri ktorom lekár ohľadá vnútro žalúdka špeciálnou optickou sondou cez ústa.
Pri gastroskopii sa dá:
- Vizuálne potvrdiť prítomnosť vredov a zhodnotiť ich rozsah
- Odobrať vzorky na mikroskopické vyšetrenie (biopsia)
- Otestovať prítomnosť Helicobacter pylori (dychový test)
- V prípade potreby aj rovno ošetriť krvácajúce vredy
Ďalšími užitočnými vyšetreniami môžu byť krvné testy, sonografia brucha či RTG žalúdka s kontrastnou látkou. Správna diagnostika je predpokladom úspešnej a cielenej liečby.
Liečba žalúdočných vredov
Keď sa potvrdí diagnóza vredov, nastupuje liečba zameraná na odstránenie vyvolávajúcej príčiny a podporu hojenia sliznice. Základom sú lieky znižujúce tvorbu žalúdočnej kyseliny, ktoré sa zvyčajne užívajú po dobu 4-8 týždňov:
- Blokátory protónovej pumpy (omeprazol)
- Blokátory H2 receptorov (ranitidín
- Antacidá na rýchlu úľavu od pálenia záhy
Okrem štandardných liekov na potlačenie žalúdočnej kyseliny (blokátory protónovej pumpy, H2 blokátory, antacidá) sa v liečbe zápalov využívajú aj nové skupiny liekov, ako sú napríklad analógy prostaglandínov či antagonisty leukotriénových receptorov. Tieto lieky môžu byť prospešné najmä u pacientov, ktorí nereagujú dostatočne na konvenčnú liečbu.
V prípade infekcie Helicobacter pylori sa v súčasnosti odporúča používať tzv. štvornásobnú eradikačnú liečbu, ktorá kombinuje blokátor protónovej pumpy a tri druhy antibiotík (amoxicilín, klaritromycín a metronidazol alebo tinidazol). Táto liečba dosahuje vyššiu úspešnosť eradikácie v porovnaní s pôvodnou trojkombináciou a skracuje sa aj dĺžka jej podávania na 10 – 14 dní.
Ak sa zistí infekcia Helicobacter pylori, nasadzujú sa antibiotiká v kombinácii s blokátormi protónovej pumpy. Úspešnosť tejto eradikačnej liečby je vysoká, pohybuje sa nad 90 %.
V rámci podpornej liečby sa odporúča aj vhodná úprava životosprávy a vyhýbanie sa rizikovým faktorom ako fajčenie, alkohol a stres. Pre optimálne hojenie je vhodné zaradiť stravu bohatú na vlákninu, dostatok ovocia, zeleniny, celozrnných výrobkov a obmedziť korenené, mastné a vyprážané jedlá.
Mohlo by vás tiež zaujímať: Ako vyvolať stolicu a zbaviť sa zápchy?
Tipy pre zdravý žalúdok
Hoci žalúdočným vredom nedokážeme úplne predísť, existuje niekoľko opatrení, ktorými môžeme znížiť ich riziko:
- Obmedzte užívanie liekov, najmä nesteroidných antiflogistík. Ak sú nevyhnutné, kombinujte ich s liekmi na ochranu žalúdka.
- Stravujte sa zdravo a pravidelne. Vyhýbajte sa veľkým porciám, mastným a vyprážaným jedlám.
- Hľadajte spôsoby ako lepšie zvládať stres. Nájdite si čas na relax, prechádzky, cvičenie, meditáciu.
- Ak fajčíte, skúste prestať alebo aspoň výrazne obmedziť počet cigariet.
- Nepite alkoholu a kávu, najmä nalačno.
Dôležité: Ak vredy včas neliečite, môžu viesť k vážnym komplikáciám. Medzi ne patrí krvácanie, prederavenie steny žalúdka či zúženie tráviacej trubice. Preto akékoľvek podozrivé príznaky vždy konzultujte s lekárom!
Dúfame, že tento článok vám pomohol lepšie porozumieť problematike žalúdočných vredov. Pamätajte, že s včasnou diagnostikou a správnou liečbou sa väčšina vredov zahojí bez následkov. Kľúčom je nebagatelizovať príznaky, vyhýbať sa rizikovým faktorom a starať sa o svoje tráviace ústrojenstvo.
Prajeme vám pevné zdravie, dobrú chuť a pohodové trávenie!