Biele záclony dokážu priestor krásne presvetliť a dodať mu vzdušnosť. Ale len do vtedy, kým si udržia svoju žiarivosť. Postupom času však aj tie najkvalitnejšie záclony strácajú belosť a začínajú žltnúť. Ak sa aj vy pozeráte na svoje kedysi snehobiele záclony a premýšľate, ako im vrátiť stratenú žiaru, tento článok je pre vás.
1. Odvar z cibuľových šupiek
Vedeli ste, že cibuľové šupky majú prirodzene bieliace účinky? Ak ich po dojedení cibule nevyhadzujete, teraz sa vám to zíde.
Hrsť sušených šupiek z cibule prevarte v 2 litroch vody po dobu 15 minút. Nechajte vychladnúť, preceďte a zmiešajte so 4 litrami vody. Do tohto roztoku namočte záclony na 2 až 3 hodiny a potom vyperte ako zvyčajne.
2. Kúpeľ so sódou bikarbónou
Sóda bikarbóna je záchranou pre domácnosť v mnohých ohľadoch – vybielenie záclon nevynímajúc. Do vane alebo veľkej nádoby nalejte 10 litrov teplej vody a nasypte 1/2 šálky sódy bikarbóny.
Záclony namočte na 2 hodiny, občas premiešajte. Potom ich vyperte v práčke na jemnom programe s pridaním 1/2 šálky sódy do prania.
Prečítajte si aj: Roztoče: Všetko čo potrebujete vedieť a 8 rád ako ich poraziť
3. Vybieľte octom
Na účinné vybielenie záclon postačí aj obyčajný biely ocot. Pridajte 1 šálku octu do práčky k bežnému cyklu.
Prípadne môžete záclony najprv namočiť do roztoku 1 dielu octu a 4 dielov horúcej vody na 1 hodinu. Potom vyperte zvyčajným spôsobom s trochou octu.
4. Využite slnečné lúče
Niekedy na účinné vybielenie stačí len slnko a čerstvý vzduch. Po vypraní v práčke zaveste záclony ešte vlhké von na slnko.
UV žiarenie pôsobí ako prírodné bielidlo a dodá vašim záclonam žiarivú belost‘. Ideálne je nechať ich uschnúť z oboch strán, aby sa vybielili rovnomerne.
5. Využite silu enzymatických čističov
Pre ťažko odstrániteľné škvrny a nažltnutie sa hodia enzymatické čističe, ktoré kapujete v drogérii. Fungujú na prírodnej báze vďaka enzýmom z baktérií a húb. Aplikujte ich podľa návodu na použitie a nechajte pôsobiť aspoň 30 minút. Potom záclony vyperte ako zvyčajne v práčke.
6. Peroxid vodíka
Bežne dostupný 3 % roztok peroxidu vodíka je účinný nielen na dezinfekciu, ale aj vybielenie. Pridajte 1 šálku peroxidu do práčky pri praní záclon alebo ich namočte do roztoku 1 dielu peroxidu a 10 dielov vody na 30 minút. Potom vyperte ako zvyčajne.
7. Prací prostriedok s optickými zosvetľovačmi
V drogérii nájdete pracie prášky a gély s prídavkom optických zjasňovačov, ktoré sú účinné na vybielenie záclon i ostatnej bielej bielizne. Tieto prípravky obsahujú látky, ktoré pohlcujú UV svetlo a vyžarujú ho v modrom spektre, vďaka čomu pôsobí bielizeň belšie. Použite ich podľa návodu na balení pri bežnom praní v práčke.
Časté otázky
Ako často treba záclony prať?
Ideálne raz za 3-6 mesiacov, záleží na tom, ako rýchlo sa špinia. Dôležité je záclony prať skôr, než sa nečistoty a prach do nich zažerú.
V akej teplote možno prať záclony?
Vždy sa riaďte pokynmi výrobcu na štítku. Vo všeobecnosti je vhodná teplota 30 a 40 °C.
Mám žehliť záclony po vypraní?
Záleží od materiálu záclon. Bavlnené a ľanové záclony je vhodné vyžehliť, aby sa vyrovnali. Žehlite na správny program podľa typu tkaniny. Väčšinu syntetických záclon stačí po vypraní zavesiť, kým sú ešte vlhké a nechať vyschnúť. Pôsobením vlastnej hmotnosti sa vyrovnajú.
Môžem prať záclony v práčke?
Áno, väčšinu záclon možno prať v práčke. Vždy sa však riaďte symbolmi na štítku a zvoľte program na jemnú bielizeň. Záclony perte samostatne alebo s inou jemnou bielizňou podobnej farby. Použite sieťku na bielizeň, aby sa záclony nepoškodili.