Vrátiť sa do srdca » Všetky kategórie » Zdravie » Popraskané pery: Ako ich konečne vyliečiť?

Popraskané pery: Ako ich konečne vyliečiť?

popraskané pery si žena natiera balzamom

Chladné počasie so sebou prináša nepríjemné sprievodné javy, ako sú suché a popraskané pery. Ak aj vy patríte k tým, ktorí sa s týmto problémom každoročne stretávajú, vedzte, že nie ste sami. Mnoho ľudí márne hľadá účinný spôsob, ako sa zbaviť tohto nepríjemného pocitu. Natriete si pery večer obľúbeným balzamom a ráno máte pocit, že sú ešte suchšie a napnutejšie ako predtým? Je čas zistiť, prečo sa to deje a ako sa z z tohto kolobehu konečne vykľučkovať. 

Prečo pery praskajú?

Pokožka na perách je mimoriadne jemná a citlivá, oveľa viac ako na iných častiach tela. Navyše, pery nemajú potné žľazy, ktoré by ich prirodzene zvlhčovali, čo ich robí náchylnejšími na vysúšanie.

K vonkajším nepriaznivým vplyvom, ako sú mráz, nepríjemný vietor a ostré slnečné lúče, sa pridávajú aj vnútorné príčiny a problém s popraskanými perami je na svete. Čo teda najčastejšie spôsobuje nepríjemné praskanie pier?

  • Olizovanie pier: Hoci to môže priniesť krátkodobú úľavu, sliny pery v skutočnosti ešte viac vysušujú. Pri odparovaní totiž so sebou berú aj prirodzenú vlhkosť pier.
  • Nedostatočný pitný režim: Ak telu chýbajú tekutiny, prejaví sa to aj na stave vašich pier. Nedostatočná hydratácia zvnútra vedie k suchosti a praskaniu.
  • Nedostatok vitamínov a minerálov: Pre zdravie pier je dôležitý najmä dostatočný príjem vitamínov A a B, ako aj minerálov, ako sú zinok a železo.
  • Používanie agresívnej kozmetiky: Niektoré zložky v balzamoch na pery, rúžoch alebo zubných pastách môžu pery dráždiť a nadmerne vysušovať. Preto sa vyhnite produktom, ktoré obsahujú mentol, eukalyptus, fenol, kyselinu salicylovú, mätu alebo citrusové príchute.
  • Nepriaznivé počasie: Chladné a veterné počasie, ale aj horúčavy a dlhý pobyt na priamom slnku, pery extrémne vysušujú. V zime je to kombinácia nízkych teplôt vonku a suchého vzduchu z kúrenia v interiéri.
  • Atopický ekzém: Suchosť pokožky je typickým sprievodným znakom niektorých kožných ochorení a ekzémov. Ak trpíte atopickým ekzémom, je pravdepodobné, že budete mať suchšie aj pery.
  • Horúčka a užívanie niektorých liekov: Niektoré ochorenia sprevádzané horúčkou, a taktiež užívanie niektorých liekov môžu spôsobovať nadmernú suchosť pier. Medzi rizikové lieky patria napríklad retinoidy, lieky na chemoterapiu, lítium a niektoré ďalšie.

Ako predchádzať popraskaným perám?

Pamätajte, že prevencia je vždy lepšia ako samotná liečba. Dodržiavaním niekoľkých jednoduchých pravidiel môžete efektívne predísť vzniku popraskaných pier:

  • Pite veľa čistej vody. 
  • Používajte kvalitný balzam na pery: Vyberajte si balzamy, ktoré obsahujú prírodné oleje, bambucké maslo, včelí vosk alebo lanolín. Aplikujte ich na pery pravidelne, a to najmä pred pobytom vonku a pred spaním.
  • V chladných mesiacoch noste šál, ktorý zakryje aj vaše ústa. V lete používajte balzam s ochranným SPF faktorom.
  • Zaraďte do svojho jedálnička dostatok ovocia, zeleniny, strukovín, orechov a semienok.
  • Snažte sa vyhnúť olizovaniu pier, aj keď je to niekedy veľmi ťažké.
  • Vyberajte si hypoalergénnu kozmetiku bez zbytočnej parfumácie a dráždivých látok.
  • Používajte zvlhčovač vzduchu, najmä v spálni.

Prečítajte si aj: Ako vyzerá svrab a ako sa lieči? 

Babské recepty na popraskané pery

Už naše staré mamy vedeli, čo naša krása a zdravie potrebujú. V špajzi mali na tieto účely vždy med, kokosový olej, uhorky alebo ricínový olej. Vyskúšajte ich, osvedčili sa aj nám doma.

  • Kvalitný med má hojivé a antibakteriálne účinky. Naneste na pery tenkú vrstvu.
  • Kokosový olej pery účinne hydratuje a zároveň ich chráni pred nepríjemným vysúšaním.
  • Zmiešajte lyžicu ricínového oleja s niekoľkými kvapkami citrónovej šťavy a malým množstvom vazelíny. Túto zmes naneste na pery pred spaním a nechajte ju pôsobiť počas noci.
  • Priložte na pery plátky čerstvej uhorky. Uhorka má vysoký obsah vody a pery príjemne hydratuje.

Ajurvédske tipy na zdravé pery

Riešenia má tiež ajurvéda – tradičný indický systém medicíny, ktorý na akékoľvek ťažkosti nahliada komplexne. Vyskúšajte ešte.

  • Pravidelná masáž pier: Jemná masáž pier s použitím ghí (prepustené maslo) alebo kokosového oleja prekrví pery a zlepší ich celkovú hydratáciu.
  • Dostatočná hydratácia: Pite teplú vodu s citrónom a zázvorom, ktorá hydratuje telo zvnútra a zároveň podporuje správne trávenie.
  • Obmedzte konzumáciu príliš korenistých a slaných jedál, ktoré môžu pery zbytočne dráždiť.
  • Vyskúšajte ajurvédske bylinné prípravky, ktoré obsahujú aloe vera, neem alebo haritaki. Tieto byliny majú hojivé a protizápalové účinky.

Tradičná čínska medicína a popraskané pery

Tradičná čínska medicína (TČM) vníma popraskané pery ako prejav nerovnováhy v tele. Podľa TČM sú pery úzko spojené so slezinou a žalúdkom. Ak dôjde k oslabeniu energie týchto orgánov, môže sa to prejaviť aj na stave vašich pier.

Rovnako ako ajurvéda, aj tradičný čínska medicína odporúča vyhýbať sa mastným a korenistým jedlám. Priaznivý účinok majú teplé a ľahko stráviteľné jedlá, ktoré nezaťažia trávenie. Terapia zahŕňa i užívanie bylinných prípravkov, ktoré majú posilniť slezinu a žalúdka. Populárnou metódou je i akupunktúra.

Kedy vyhľadať lekára?

Vo väčšine prípadov sa dajú popraskané pery úspešne vyliečiť domácou starostlivosťou a zmenou životného štýlu. Ak ale vaše pery dlhodobo praskajú, bolia, krvácajp alebo sa vám objavujú praskliny v kútikoch úst, ktoré sa nehoja, odporúča sa vyhľadať lekára.

Praskliny v kútikoch úst môžu byť prejavom infekcie, napríklad kvasinkovej infekcie alebo iného závažnejšieho ochorenia.

Lekár dokáže určiť presnú príčinu vašich problémov a navrhne vám vhodnú liečbu. Ak bežná liečba popraskaných pier nezaberá dlhšie ako 2-3 týždne, mali by ste navštíviť dermatológa, ktorý zistí či sa nejde o cheilitídu, aktinickú cheilitídu alebo iný zdravotný problém.

Zdroje:
https://dermskinhealth.com/fight-off-winter-lips/

 

 

Predchádzajúci článok
Tipy, ako vyčistiť pripálený hrniec. Nevyhadzujte ho!
Nasledujúci článok
Najkrajšie jarné kvety, ktoré zdobia záhradu i stôl