Priemerná slovenská domácnosť minie denne stovky litrov vody. Nemusí to tak však byť. Existuje množstvo jednoduchých a efektívnych spôsobov, ako šetriť vodou a účty za ňu rapídne znížiť. Navyše tým prospejete aj životnému prostrediu.
1. Opravte všetky pretekajúce kohútiky a WC
Ak máte doma čo i len jeden kvapkajúci kohútik, okamžite zasiahnte. Priemerne totiž môže stratiť v rozmedzí od 10 do 20 litrov za deň.
Rovnako pretekajúce WC predstavuje masívne plytvanie vodou. Preto hneď vymeňte opotrebované tesnenia a pokazené súčiastky, predídete tak zbytočnému odtekaniu pitnej vody do kanála.
2. Používajte úsporné batérie a sprchu
Základom pre zníženie spotreby vody sú úsporné armatúry. Batérie s prevzdušňovačom šetria desiatky percent spotreby. Úsporná sprchová hlavica minie len 40 % vody oproti bežnej hlavici. Rozdiel pocítite v spotrebe, ale nie v sile vodného prúdu. Úsporné vybavenie je preto skvelá investícia do budúcnosti.
3. Zatvárajte vodu pri umývaní zubov a rúk
Nenechávajte zbytočne tiecť vodu pri čistení zubov či mydlení rúk. Prúd pustite len na nevyhnutné opláchnutie. Umývanie zubov s tečúcou vodou minie až 18 litrov, zatiaľ čo s použitím pohára len do 1 litra. Podobne pri mydlení rúk, nemusíte mať pustenú vodu celý čas.
4. Sprchujte sa namiesto kúpania
Uprednostnite rýchlu sprchu pred napúšťaním vane. Počas 5-minútového sprchovania minieme 40 – 75 litrov, no pri kúpeli vo vani je to 120 – 160 litrov. Za čas kúpania sa teda môžete pokojne 2 – 3x osprchovať a aj tak spotrebujete menej vody.
5. Používajte úsporný režim na umývačke riadu
Ak vlastníte umývačku riadu, vždy používajte režim s nízkou spotrebou vody (Eco). Dokáže tak ušetriť desiatky percent vody a energie oproti bežnému umývaniu. Navyše umývačku púšťajte, až keď je plná – predídete tak zbytočnému plytvaniu.
6. Pri ručnom umývaní riadu neplytvajte
Ak nemáte umývačku, nepoužívajte na umývanie prúd vody. Oveľa úspornejšie je naplniť drez vodou, umyť riad a opláchnuť ho v samostatnej nádobe s čistou vodou. Vyhraté majú tí, ktorí majú dvojdrezy. Pri otvorenom kohútiku počas umývania zbytočne odtečú litre vody.
7. Oplachujte zeleninu a ovocie efektívne
Potraviny ako ovocie či zeleninu neoplachuje pod tečúcou vodou. Radšej ich namočte do väčšej misy alebo drezu. Usadenú špinu dokážete odstrániť bez prúdu vody. Použitú vodu potom môžete využiť ešte na zalievanie rastlín, prípadne na splachovanie.
8. Používajte perlátory a regulátory prietoku
Okrem úsporných batérií existujú ďalšie šikovné zariadenia na šetrenie vody. Perlátor prevzdušní a zjemní prúd, takže prietok môže byť nižší. Regulátor zasa obmedzí prietok na nastavené maximum. Spolu dokážu znížiť spotrebu o 40 – 60 %.
9. Zainvestujte do duálneho splachovania WC
Bežné staré splachovače na WC minú až 10 litrov vody pri jednom spláchnutí bez ohľadu na potrebu. Nahraďte ich preto novším systémom duálneho splachovania s dvomi tlačidlami. Na tekutý odpad minie len 3 litre a na tuhý 6 litrov. Ušetríte tak množstvo vody pri každej návšteve toalety.
10. Pozor na dlhé sprchovanie
Sprcha je síce úspornejšia ako vaňa, no pri zdĺhavom sprchovaní môžete minúť rovnaké množstvo vody. Optimálna dĺžka sprchovania je do 5 minút, kedy miniete 30 až 80 litrov. Pri 10 minútach je to už 80 – 160 litrov, teda ako plná vaňa. Sprchujte sa preto rýchlo a efektívne.
11. Nahraďte staré spotrebiče novými úspornými
Tento tip je nákladnejší ako tie predošlé, ale je dobré vedieť, že práčky, umývačky či splachovače staršie ako 10 – 15 rokov sú veľmi neefektívne a plytvajú veľkým množstvom vody. Moderné prístroje minú na jeden cyklus aj o polovicu menej. Zvážte preto výmenu starých domácich spotrebičov za nové s nízkou spotrebou. Ušetríte nielen vodu ale aj energiu.
Vďaka vyššie uvedeným tipom môžete svoju spotrebu vody znížiť o desiatky percent. Nestojí vás to pritom veľa úsilia ani peňazí.