Myslíte si, že kompostovanie patrí len do záhrady? Omyl! S pomocou správnych postupov môžete premeniť kuchynský odpad na kvalitné hnojivo aj v byte. Kompostovanie v interiéri nielen zníži množstvo vášho odpadu, ale získate aj cenné hnojivo pre vaše izbové rastliny. Poďme sa pozrieť, ako na to.
Kompost doma – ako na to?
Vermikompostér predstavuje ideálne riešenie pre bytové kompostovanie. Ide o špeciálnu nádobu s poschodiami, v ktorej dážďovky premieňajú organický odpad na hodnotný humus. Nádoba nezaberá veľa miesta. Zmestí sa pod kuchynský drez alebo na balkón.
Pri výbere vermikompostéra zvoľte nádobu s dobrým odvetrávaním a odtokom prebytočnej tekutiny. Dážďovky potrebujú vlhké, ale nie premočené prostredie. Tekutinu zachytenú v spodnej nádobe môžete ďalej využiť ako tekuté hnojivo pre vaše rastliny.
Návod na kompostovanie
Základom úspechu je správne vrstvenie materiálov.
- Na dno vermikompostéra nasypte vrstvu vlhkej zeminy zmiešanej s kartónom natrhaným na malé kúsky.
- Pridajte dážďovky a nechajte ich pár dní aklimatizovať.
- Postupne pridávajte kuchynský bioodpad narezaný na menšie kúsky. Vždy ho prikryte vrstvou suchého materiálu – natrhaným kartónom, novinami alebo suchým lístím.
- Udržujte pomer mokrého a suchého materiálu približne 1:1.
Kompostovanie kuchynského odpadu
Do vermikompostéra patria:
- šupky z ovocia a zeleniny,
- kávová usadenina a čajové vrecúška,
- škrupiny z vajec rozdrvené na prach,
- papierové obrúsky a rolky.
Naopak, vynechajte:
- mäso, ryby a mliečne výrobky,
- citrusové šupky a cibuľové šupky,
- varené jedlo a pečivo,
- mastnotu a oleje.
Ako urýchliť kompostovanie
Rýchlosť rozkladu ovplyvníte veľkosťou pridávaných kúskov – čím menšie, tým rýchlejšie sa rozložia. Bioodpad narežte na kúsky veľké maximálne 2 cm.
Pravidelne kontrolujte vlhkosť substrátu. Mal by pripomínať vyžmýkanú špongiu – keď ho stlačíte v dlani, nemala by z neho kvapkať voda. Pri príliš suchom substráte postriekajte povrch vodou, pri premočenom pridajte suchý materiál.
Dážďovky milujú teplotu okolo 20°C. V zime ich chráňte pred chladom umiestnením vermikompostéra ďalej od okien, v lete pred prehriatím na priamom slnku.
Nepáchne to?
Pri správnom postupe kompostovanie v byte nezapácha. Zápach signalizuje nesprávny pomer materiálov alebo príliš vlhký substrát. Nepríjemným vôňam predídete dodržiavaním niekoľkých pravidiel:
- Vždy prekryte čerstvý bioodpad vrstvou suchého materiálu
- Nezabudnite na pravidelné prevzdušňovanie substrátu
- Vyhnite sa kompostovaniu nevhodných surovín
- Udržujte správnu vlhkosť
Prvý kompost môžete očakávať po 2-3 mesiacoch. Spoznáte ho podľa tmavej farby a príjemnej zemitej vône. Hotový kompost preosejte a použite ako hnojivo pre izbové rastliny zmiešané so zeminou v pomere 1:4.
Bytové kompostovanie predstavuje ekologický spôsob, ako znížiť množstvo odpadu a získať kvalitné hnojivo. Pre viac eko tipov čítajte aj naše ďalšie články.